Az előző bejegyzésemben arról írtam még januárban, hogy elkezdtünk saját szolgáltatásokat fejleszteni. Ebben a posztban összefoglalom, hogy az első 3 hónapban milyen eredményeket értünk el:
- Három szolgáltatás tervét kezdtük el kidolgozni, kettővel tovább dolgozunk, egyet jegelünk egyelőre
- A két szolgáltatásnak elkészítettük az üzleti modelljét, üzleti tervét és a prototípus verzióját. Mind a kettő működőképes és nyereséges a tervek alapján.
- Elkezdtük szondáztatni a piacot és tőkét keresni a megvalósításhoz.
Emlékeztetőül az előzmények: A fejlesztési "módszertanunk" különlegessége, hogy nem szűkkörben hozunk üzleti döntéseket, hanem minden kolléga - egyenrangú félként - kifejtheti az ötleteit és a véleményét az egyes ötletekről, amiket szerinte érdemes megvalósítani. A 3 legnépszerűbb szolgáltatást elkezdtük kidolgozni. Részletek a
bejegyzésben.
Nagyon izgalmas volt az elmúlt időszak, sokat tanultunk belőle. Nem utolsó sorban bebizonyítottuk (magunknak is), hogy havi 4-5 embernapnyi munkával (mert havonta kb. ennyi idő jutott egy projektre) nagy eredményeket lehet elérni, ha egyértelmű a feladat és meg van a kellő lelkesedés is.
De mi is készült el?
- Üzleti modell: A "ki, miért, hogyan, mennyiért, használja majd a szolgáltatásunkat?" típusú kérdésekre kerestük a választ. Kb. 10-15 slide-os prezi
- Üzleti terv: Megnéztük mekkora a piac (Nemzetközi, elsősorban EU és USA), kalkuláltunk egy alacsony piaci részesedést (kb. 1%) és az üzleti modell alapján megnéztük, mekkora bevételekkel lehet számolni. A Közösségi zene és a Taxis projekt esetén egyaránt 200-250 ezer EUR befektetésre van szükség, mind a két projekt már az első évben megtérül és kimutatható nyereséget is termel, a 3. évben pedig már 1000% feletti ROI-val kalkuláltunk. Ezen persze lehet és kell is még finomítani kutatásokkal, de az látszik, hogy megéri foglalkozni velük.
- Prototípus: Elkészítettük mind a két alkalmazás alap funkcionalitását, azaz képesek felhasználókat kezelni a rendszerben, akik mobil és webes felületen tudják használni az alap funkciókat - designnal, site buildinggel. Mobil fejlesztéshez Titanium Appceleratort használtunk, így az appunk Androidon és Iphone-on is fut. Szeretjük a Cross platform megoldásokat, erről is írunk hamarosan :)).
Hogyan tovább?
A következő lépés a megvalósítás lesz, tehát az ötletek amikkel közösen foglalkoztunk fázist váltottak és projekt - termék alapon kezdünk el velük foglalkozni. Ez egy más típusú feladat, elsősorban marketing és üzleti oldalról kell majd megtámogatni a szolgáltatásokat, nem utolsó sorban pedig ki kell találni a finanszírozási formát hozzá. Utóbbi tapasztalatairól egy másik posztban fogok írni, de az már most látszik, hogy minél előbb piacra kell lépnünk, ha komolyan akarunk ezzel foglalkozni.
Egy gondolat a harmadik projektről, amit leállítottunk, ebook területen akartunk új szolgáltatást indítani. Az ötletet továbbra is nagyon jónak tartjuk, viszont a skálázhatóság, vagy ha úgy tetszik a szolgáltatás terjedésének sebessége túlságosan is emberi erőforrás igényes lett volna, főleg mivel országonként, nyelvenként akartuk bevezetni a piacra. A másik két szolgáltatás egyik nagy előnye, hogy a terjeszkedést elsősorban technológiai oldalról kell tudni kiszolgálni, mivel néhány ember gond nélkül el tudja látni a marketing, fejlesztési és üzemeltetési feladatokat.
Az ötletelés e mellett természetesen nem állt le, haladunk tovább: az egyik ötletnél már prototípus készítésnél tartunk, ami mellé kettő új is bekerült. Ezeket a fentiekhez hasonló fázisba fogjuk eljuttatni nyárig, erről is írok majd később.
A következő időszak startup szempontból nagyon pörgős lesz, ezeken az eseményeken találkozhatsz velünk/velem résztvevőként vagy előadóként: